İçeriğe geç

Protherm lynx arıza kodları

  • 6 yorum


Protherm lynx arıza kodları ve sebepleri ile ilgili birtakım bilgiler vereceğiz protherm kombisinin çift eşanjörlü modeli olan lynx serisi hermetik bir kombidir lynx kombi ekranında bar seviyesi arıza kodları yer almaktadır bu kodlar kombinizin hangi hataya geçtiğini göstermektedir bu sayede hatayı geçen kombi bize çeşitli fikirler vermektedir

Protherm lynx hata kodları

F1 hatası : Protherm lynx f1 hatası genel olarak aşırı ısınma sonucu meydana gelmektedir.lynx f1 hatası pompa sıkışması limit sensörünün atması gibi sebeplerden olmaktadır.Bazı durumlarda Petek vanalarının kapalı olması veya kalorifer dönüş filtresinin kirli olması da buna sebep olabilir.
Protherm lynx f1 hatası verdiği zaman kombinizin bir süre soğumasını beklemeliyiz kombinin soğuduktan sonra şalterini kapatıp bir açınız eğer arıza devam ediyorsa ekranın ortasındaki reset tuşuna basınız.

F2 hatası: Protherm lynx F2 hatası sıcak su sensörü nde meydana gelen okuma hatası dır ısıyı yeterince okuyamayan anakart ekranda f02 diye hata kodu verir ntc hatası ntc kablolarında kısa devre veya ntc su gelmesi ekranda F2 hatası çıkmaktadır eco reset tuşuna bir kez basınız düzelme olmaz ise servis bizi arayınız.

F3 hatası: Protherm lynx f3 hatası tesisat suyu gidiş sensörü hatası anlamına gelmektedir tesisat suyunun gidiş ısısını ölçen Bu sensör doğru ölçümleme yapmadığı takdirde lynx kombi ekranında f3 hatası vermektedir kombi şarteli kapatıp açın düzelmez ise servisimizden randevu alın.

F04 hatası: Protherm lynx kombi de f4 hatası aldığınız takdirde gaz yokluğu veya yeni zasyon hatası arızası meydana gelmiş demektir.Öncelikle kombinizin gaz vanasını ve dışarıda gaz saatinde olan gaz vanasını kontrol ediniz,kombinizin ön panelinde bulunan reset tuşuna bir kez basıp çekiniz arıza devamında servis bakması gerekebilir bu hata ateşleme çubukları veya baca çıkması durumunda da meydana gelmektedir.

F05 hatası: Protherm lynx F5 hatası hava akış sorunu anlamına gelir fan motoru kanatlarını aşırı tozlanması prosestat parçasının zamanla arızalanması bacadaki Uyumsuz montajlar bazı durumlarda voltaj düşmesi de bu arızayı meydana getirmektedir,baca kontrolünden sonra kombinizin elektriğini kapatıp açınız ekranda bir süre 3 kere çalışma moduna geçecektir 3 ateşleme sonucunda başarısız olursa ekranda yine f5 hatasını görebilirsiniz bu durumda servis talebi oluşturunuz.

Protherm lynx arıza kodları

F06 hatası: Protherm lynx F6 hatası kalorifer dönüş suyu sensör hatası anlamına gelmektedir bu sensör gidiş suyunun peteklerden dolaştıktan sonra kombiye geri dönüş borusunda bulunmaktadır gidiş dönüş farkını ölçen Bu sensör ölçüm yapamaz hale geldiği takdirde ekranda f06 uyarı kodu görünür sensör değişimi ile bu arada çözülmektedir.

F7 hatası: Protherm lynx F7 hatası gaz valfi geri besleme arızası anlamına gelmektedir bu arıza kodu gaz valfi ile anakart arasındaki iletişim kopukluğu ndan meydana gelmektedir gaz valfi verilen komutu yerine getirememesi veya anakarttan yeterince sinyal gitmediği zaman bu çakışma meydana gelmektedir kombinizi kapatıp açınız arza devamında servisimizi arayınız.

F08 hatası: Gidiş dönüş sensörlerinin aşırı ısınması ısınması sonucu f8 hatası meydana gelebilir

F09 hatası: Hava akış kontak switch hatası anlamına gelmektedir protherm lynx kombi ekranda F9 hatası görür iseniz prosestat kaynaklı bir arıza meydana gelmiş demektir fan motorunun rüzgar hızı ile dönmesi aşırı nemlenme yağmur gibi durumlarda çıkmaktadır kombinizi kapatıp bir süre bekleyiniz kombi bacasından kar var ise temizleyiniz devamında servisimizi arayabilirsiniz.

F10 hatası: Protherm lynx F10 hatası protem kombide su kalmadı zaman ekranda beliren hata kodudur aynı zamanda su basıncı 2,5 Barın üzerine çıktığı zaman ekranda F10 hatası çıkar bu durumda kombinizin öndeki iki düğmesini kapatınız bar seviyesi 1 Barın altında ise kombinizin alt kısmında bulunan doldurma vanası ile suyunu doldurunuz eğer bar seviyesi iki buçuk Baran üzerinde ise herhangi bir peteğim yan kısmından hava alır gibi su seviyesini 2 Barın altına indiriniz kombiniz çalışmaya başlayacaktır.

F11 hatası: Protherm lynx f11 hatası tesisat ısınma hatası anlamına gelmektedir etek filtrelerinin tıkalı olması az sayıda petek çalışması veya komple sistem kirliliğinde meydana gelen bir hatadır peteklerini her iki veya üç yılda bir mutlaka temizletiniz her yıl kombi bakımında kombi filtresini mutlaka temizletiniz

F12 hata kodu: Protherm lynx F12 hata kodu düşük voltaj arızası anlamına gelmektedir bu hata kodunu ekranda gördüyseniz evinizdeki elektrikli cihazlarda olup olmadığını kontrol ediniz kombinizin yanındaki bir oynama veya yerinden çıkma olup olmadığını kontrol ediniz eğer Evde bütün elektrikli cihazlar Normal çalışıyor ise kombiniz F12 hatası vermiş ise komünizm elektriğini kapatıp 20 saniye sonra açınız eğer ekranda F12 hatası devam ediyor ise servisimizden randevu alıp F12 hatasının düzelmesi için servis çağırınız..

Lynx arıza kodları sonrası servis


Protherm lynx kombi hata kodları hep birlikte okuduk bu tüketici olarak sizin yapabileceğiniz bazı basit arızalarda olabilir sizin müdahale edemeyeceğiniz önemli arızalar da olabilir.

İnternette veya YouTube’da proterm arıza kodlarına müdahale eden çeşitli teknik servisler vardır bu servisler tamamen izlenme odaklı tüketiciyi yanıltan tehlikeli videolar çekmektedir kesinlikle kombinizin kapağını kendiniz açmayınız lynx kombi arıza yaptığı takdirde yazımızdan faydalanabilirsiniz çözülemeyen kısımların devamında belirttiğimiz gibi arıza devam ediyor ise kesinlikle uzman düzeyinde bir teknisyenin bakması gerekir lynx arıza kodları için sadece ve sadece yetkili veya kaliteli özel servisleri tercih edin.
Merdiven altı veya tesisatçı gibi veya elektrikçi gibi kombiden anlamayan kişilere kesinlikle kombinizi açtırmayınız. Servisimiz gaz yakıcı cihazlar ve iş güvenliği sertifikasına sahiptir kombiler 1 derece tehlikeli sınıfına girmektedir en ufak bir hata büyük bir soruna sebep olabilir..

Servis Çağrı Merkezi:0212 470 04 79

“Protherm lynx arıza kodları” hakkında 6 yorum

  1. Merhaba arkadaşlar Vailant kombinde arıza vardı teknik servisi aradım ve teknik servis çok kısa sürede evime geldi ürünü tamir etti sağ olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir