İçeriğe geç

Protherm f05 hatası nedir?

Protherm f05 hatası Protherm kombilerde hava akış sorunudur ve kombi bozulduğu zaman ekranda çıkar. Fan motoru hava akımını sağlayamaz ise f5 uyarı kodu ekranda belirir. Genelde ve çoğunlukla fan motoru kaynaklı gibi görünse de Hava Prosestat parçası da bu hatayı yapabilir ve kombiniz kesinlikle çalışmaz.

kombi ekran da f05 uyarısı verirse ne yapılır? Gibi çözümleri birazdan aşağı kısımlarda size açıklayacağız öncelikle bu arızanın sebeplerini hep birlikte öğrenelim.

Protherm f05 hatası sebepleri nedir?

Protherm f5 hatası hava akış hatasıdır ve güvenlik parçalarından olan karbondioksit gazı atmakla görevli olan fan motorunda bir hata olduğunu ekrana getirir ve kombiyi güvenlik açısından durdurur. Bu durumda tabi ki kombi çalışmaz ve ekranda f5 uyarı kodu sürekli yanıp sönerek uyarıyı veri, Yıllık bakımlar yapılmadığı zaman fan motoru kanatları tıkanarak yeterli hava akım oluşturamaz ise hava hortumundan Prosestat parçasına ileti gönderemez ve uyarı ekrana gelir.

Bazı durumlarda Anakart hatası sonucu da f05 hatası alabilirsiniz fan motoruna elektrik gitmemesi sonucu meydana gelen hata yine arıza konumuna düşer. Genelde yüksek veya düşük elektrik akımından hasar alan Anakart voltaj korumasına ihtiyaç duyar. Voltaj regülatörü ile kombinizi koruyabilirsiniz ve f5 hatasından kurtulursunuz.

Fan motorundan kaynaklanan f05 hatasında ise her yıl düzenli bakım yaptırmak gerekir aksi takdirde fan motoru aşırı kirlenerek bu hataya sebebiyet verebilir. Genelde tüketiciler kombileri arıza yapmadan bakım yaptırmamakta ve arızanın oluşmasında rol oynamaktadır. İlla kombinizin arıza yapmasına gerek kalmadan ekran da f05 hatası görmeden mutlaka servis çağırıp bakımını yaptırınız.

Kullanışsız ve kalitesiz hava prosestadı bazı durumlarda f05 uyarısına sebep verebilir özellikle çin malı uygun olmayan pascal birimi nedeniyle arıza oluşabilir.

Anakart ise üzerindeki role hatası nedeniyle bu arıza koduna sebep veren başka bir parçadır. Özellikle yüksek akım çeken fan motoru sebebiyle fan rolesi bozulmaktadır.

Aşırı soğuk ve bacanın buzlanması sebebi ;

Özellikle kış aylarında bacalarda meydana gelen donma ve nemlenme baca sisteminde iletişim hatasına sebep vererek f05 arıza kodunun meydana gelmesini sağlar

Protherm f05 hatası nasıl Çözülür ?

Yukarda çeşitli sebepler den ve olası arıza nedenlerinden bahsettik Peki nasıl çözülür? F05 hatasını çözmek hem zor hem de kolaydır. Kombinizin ekranında yer alan reset tuşuna bir kez basın ve arızanın geçmesini bekleyin bu süre zarfında kombiniz arızayı kendi içinde resetliyecek ve çalışmaya başlayacaktır .Diğer bir yöntem kombinizin ana şalterini kapatıp açın ve arızanın geçmesini bekleyin bu süre zarfında kombiniz kendini iç reset yapacaktır.

Protherm lynx f05 arıza kodu nedir?

Protherm lynx f05 hatası hava akış arızasıdır ve yukarda sayılan sebeplerden meydana gelir. Düzenli bakım yapılmaması ve fan sisteminde hata oluşması drumunda lynx kombi f5 uyarısı verir.Protherm lynx f05 hatası nasıl çözülür ? öncelikle eco confort-reset tuşuna bir kez basınız sonra kombinizi kapatıp açınız ve devam ediyorsa bizi arayınız.

Protherm şofben f05 hatası nedir ?

Protherm şofben f05 hatası kombiler ile aynıdır ve yine baca sistemi sorunu oluştuğu zaman ortaya çıkar, fakat şofbenler çok sık bakım yapılmadığı için tüketiciler çok önemsemezler bu sebeble kombi fan ve anakart ağır sorunlar çıkarana kadar tüketici servis talep etmez bu da çok fazla soruna sebep olur. Şofbenler f05 hatası vermeden mutlaka 2 yılda bir bakım yapılmalıdır.

Protherm f05 hatası Çözümleri

Fan Motoru nasıl temizlenir?

Kombilerde f05 hatası ile ilgili bilgiler verdik yukarıda ve ana sebebin fan motoru olduğundan oldukça bahsettik. Peki fan motoruna nasıl bakım yapılır ? f05 hatası nasıl önlenir? Öncelikle gelen teknisyen yetkili olması kaidesiyle cihazın kapaklarını söker fan vidalarını alarak su altında güzelce yıkar ve rulmanlarını yağlayarak fan motorunu ilk günkü haline getirir.

Anakart nasıl Değiştirilir ?

Anakart parçası da arıza yaptığı zaman f5 hatasının sebebidir ve değiştirilmesi bazen zorunlu olabilir bu durumda tüm elektrik hattını keserek yedek parçayı gelen yetkili servis değişimini yapar.

Protherm servis İletişim ve Resmi servisler

0850 ve 444 ile başlayan firmalardan hizmet almayınız ve resmi faturalı firmalardan hizmet alınız.

İletişim için 0212 470 04 79 numaradan bize ulaşınız.

“Protherm f05 hatası nedir?” hakkında 46 yorum

 1. Kombim için servis hizmeti aldım ve gerçekten çok memnun kaldım. Kombim sürekli f05 uyarısı veriyor du. Gönül rahatlığıyla hizmet alabilirsiniz.

 2. Kombim için servis hizmeti aldım ve gerçekten çok memnun kaldım. Kombim sürekli f05 uyarısı veriyor du. Gönül rahatlığıyla hizmet alabilirsiniz.

 3. Kombim sürekli f05 arızası veriyordu aldığım servis hizmetinden gerçekten çok memnun kaldım. Gönül rahatlığıyla hizmet alabilirsiniz kendilerine işlerinde kolaylıklar dilerim

 4. Daha önce hiç yaşamadığım bir kombi hatası aldım. İnternette f05 Protherm hatasını araştırırken sizi buldum. Sayenizde problemin ne olduğunu ve nasıl çözüleceğini öğrendim. Teşekkür ederim.

 5. Kombim sürekli f05 hatası veriyordu. Onun için servis hizmeti aldım. Çok menmun kaldım aldığım hizmetten teşekkür ederim 🤗👏

 6. Sürekli f05 hastası veren kombimiz için servis araştırması yaparken denk geldim var olan soruna kökten çözüm üretildi çok memnun kaldık kesinlikle tavsiye ederim.

 7. – F5 hatası işin protherm servisi çağırdım. Kısa sürede gelip yardımcı oldular teşekkür ederim. işini severek ve bilinçli yapıyorlar içiniz rahat tercih edebilirsiniz

 8. F5 hatası işin protherm servisi çağırdım gerçekten çok yardımcı oldular teşekkür ederim. işini severek ve bilinçli yapıyorlar iç içiniz rahat tercih edebilirsiniz

 9. F5 hatası işin protherm servisi çağırdım gerçekten çok yardımcı oldular teşekkür ederim. işini severek ve bilinçli yapıyorlar iç içiniz rahat tercih edebilirsiniz

 10. Kullandığım kombi sürekli olarak f05 hatası veriyordu. Sürekli arıza sıkıntısından bunalmıştım. Ama aldığım kusursuz hizmetle bu sorunuda halletmiş olduk.. Teşekkürler.

 11. – :Kombim için servis hizmeti aldım ve gerçekten çok memnun kaldım. Kombim sürekli f05 uyarısı veriyor du. Gönül rahatlığıyla hizmet alabilirsiniz.

 12. F5 hatası için servisi çağırdım gerçekten çok yardımcı oldular teşekkür ederim içiniz rahat tercih edebilirsiniz çok memnun kaldım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir